Consider the following information about passengers on a cruise ship on vacation
ID: 3065032 • Letter: C
Question
Consider the following information about passengers on a cruise ship on vacation: 39% check work e-mail, 29% use a cell phone to stay connected to work, 26% bring a laptop with them on vacation, 21% both check work e-mail and use a cell phone to stay connected, and 52% neither check work e-mail nor use a cell phone to stay connected nor bring a laptop. In addition 89% of those who bring a laptop also check work e-mail and 70% of those who use a cell phone to stay connected also bring a laptop. With
E = event that a traveler on vacation checks work e-mail
C = event that a traveler on vacation uses a cell phone to stay connected
L = event that a traveler on vacation brought a laptop
use the given information to determine the following probabilities. A Venn diagram may help. (Round all answers to four decimal places.)
(a) P(E) =
(b) P(C) =
(c) P(L) =
(d) P(E and C) =
(e) P(Ecand Ccand Lc ) =
(f) P(E or C or L) =
(g) P(E|L) =
(h) P(L|C) =
(i) P(E and C and L) =
(j) P(E and L) =
(k) P(C and L) =
(l) P(C|(E and L)) =
Explanation / Answer
a) P(E) = 0.39
b) P(C) = 0.29
c) P(L) = 0.26
d) P(E and C) = 0.21
e) P(Ec and Cc and Lc) = 0.52
f) P(E or C or L) = 1 - 0.52 = 0.48
g) P(E|L) = 0.89
h) P(L|C) = 0.7
i) P(E and C and L) = P(E or C or L) - P(E) - P(C) - P(L) + P(E and C) + P(E and L) + P(C and L)
= 0.48 - 0.39 - 0.29 - 0.26 + 0.21 + 0.2314 + 0.203 = 0.1844
j) P(E and L) = P(E|L) * P(L) = 0.89 * 0.26 = 0.2314
k) P(C and L) = P(L|C) * P(C) = 0.7 * 0.29 = 0.203
l) P(C| (E and L) = P(C and E and L)/P(E and L)
= 0.1844/0.2314 = 0.7969
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.