Consider the following information about passengers on a cruise ship on vacation
ID: 3152462 • Letter: C
Question
Consider the following information about passengers on a cruise ship on vacation: 41% check work e-mail, 29% use a cell phone to stay connected to work, 26% bring a laptop with them on vacation, 21% both check work e-mail and use a cell phone to stay connected, and 52% neither check work e-mail nor use a cell phone to stay connected nor bring a laptop. In addition 88% of those who bring a laptop also check work e-mail and 70% of those who use a cell phone to stay connected also bring a laptop. With
E = event that a traveler on vacation checks work e-mail
C = event that a traveler on vacation uses a cell phone to stay connected
L = event that a traveler on vacation brought a laptop use the given information to determine the following probabilities. A Venn diagram may help. (Round all answers to four decimal places.)
(f) P(E or C or L) =
(h) P(L|C) =
(i) P(E and C and L) =
(j) P(E and L) =
(k) P(C and L) =
(l) P(C|(E and L)) =
Explanation / Answer
F) P(E OR C OR L) = P(E)+P(C)+P(L) = 0.41+0.29+0.26 = 0.96
I) P(E AND C AND L) = P(E)*P(L)*P(C) = 0.41*0.29*0.26 = 0.0309
J) = P(E AND L) = P(E)*P(L) = 0.41*0.26 = 0.1066
K) P(C AND L) = P(C)*P(L) = 0.26*0.29 = 0.0754
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.