Question Help * a survey of a random, sample 0 Suppose that a recent poll found
ID: 3065235 • Letter: Q
Question
Question Help * a survey of a random, sample 0 Suppose that a recent poll found that 40% o adults in a certain country believe hat the overall state o moral values s poor, asked to disclose their feelings on the overall state of moral values, complete parts (a) through (e) below. Click here to view the table for the binomial probability distribution Click here to view the table for the cumulative binomial probablity distribution adults this countr is ducted n which he are (a) Find and interpret the probability that exactly 13 of those surveyed feel the state of morals is poor. The probability that exactly 13 of those surveyed feel the state of morals is poor is (Round to four decimal places as needed.) Interpret the results. Choose the correct answer below. In 100 trials of this experiment, we expect about to result in exactly 13 adults who feel the state of morals is poor. (b) Find and interpret the probability that no more than 8 of those surveyed feel the state of morals is poor. The probability that no more than 8 of those surveyed feel the state of morals is poor is (Round to four decimal places as needed.) Interpret the results. Choose the correct answer below. In 100 trials of this experiment, we expect about | to result in no more than 8 adults who feel the state of morals is poor. (c) Find and interpret the probability that more than 15 of those surveyed feel the state of morals is poor The probability that more than 15 of those surveyed feel the state of morals is poor is Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
Let X be the random variable denoting the number of people
who feel the state of morale is poor out of 20.
Thus, X ~ Bin(20, 0.4).
a) Required probability = P(X = 13) = 0.0146.
So out of 100 trials we expect 1.46 ~ 2 trials to give the above
result.
b) Required probability = P(X <= 8) = 0.5956.
So, out of 100 trials, we expect 59.56 trials ~ 60 trials to give
the above result.
c) Required probability = P(X > 15) = 0.0003
In 100 trials we expect 0.03 trials to give the above result.
d) Required probability = P(X = 11 or 12) = 0.0710 + 0.0354
= 0.1064.
So 10.64% trials will give above result. (Ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.