The number of chocolate chips in a bag of chocolate chip cookies is approximatel
ID: 3065249 • Letter: T
Question
The number of chocolate chips in a bag of chocolate chip cookies is approximately normally distributed with a mean of
1263
chips and a standard deviation of
117
chips. (a) Determine the
30th
percentile for the number of chocolate chips in a bag. (b) Determine the number of chocolate chips in a bag that make up the middle
96%
of bags.
(c) What is the interquartile range of the number of chocolate chips in a bag of chocolate chip cookies?
(a) The
30th
percentile for the number of chocolate chips in a bag of chocolate chip cookies is
1202
chocolate chips.
(Round to the nearest whole number as needed.)
(b) The number of chocolate chips in a bag that make up the middle
96%
of bags is
nothing
to
nothing
chocolate chips.
(Round to the nearest whole number as needed. Use ascending order.)
Explanation / Answer
From the normal distribution table, the 29th percentile is -0.55:
P( z < -0.5244) = 0.29
z = (x - ) /
-0.5244 = ( x-1263) / 117
x-1263 = (117)(-0.5244)
x = 1201.6452
b)
From the normal distribution table, P( -2.054 < z < 2.054) = 0.96
z = (x - ) /
-2.054 = (x - 1263) /117
x = 1263 - (2.054)(117)
x = 1022.682
2.054 = (x - 1261) /118
x = 1261 + (2.054)(118)
x = 1503.318
hence there are 1023 to 1503 chips in the middle 96% of bags
c)
IQR = Q3 - Q1
Q3 = 1263 + 0.6745*117 = 1341.9165
Q1 = 1263 - 0.6745*117 = 1184.084
IQR = 157.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.