The number of chocolate chips in a bag of chocolate is approximately normally di
ID: 3244341 • Letter: T
Question
The number of chocolate chips in a bag of chocolate is approximately normally distributed with a mean of 1261 chips and a standard deviation of 117 chips. (a) Determine the 26th percentile for the number of chocolate chips in a bag (b) Determine the number of chocolate chips in a bag that make up the middle 97% of bags. (a) The 26th percentile for the number of chocolate chips in a bag of chocolate chip cookies is chocolate chips. (Round to the nearest which number as needed.) (b) The number of chocolate chips in a bag that make up the middle 97% of bag is to chocolate chips (Round to the nearest whole number as needed Use order.)Explanation / Answer
a)
From the normal distribution table, the 26th percentile is -0.64:
P( z < -0.64 ) = 0.26
z = (x - ) /
-0.64 = ( x-1261) / 117
x-1261 = (117)(-0.64)
x = 1261 + (-0.64)(117)
x = 1186.12
b)
From the normal distribution table, P( -2.176 < z < 2.176) = 0.97
z = (x - ) /
-2.176 = (x - 1261) /117
x = 1261 - (2.176)(117)
x = 1006.408
2.176 = (x - 1261) /117
x = 1261 + (2.176)(117)
x = 1515.592
1515.592 - 1006.408 = 509.184
510 chocolate chips in the bag make up the middle 97% .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.