Based on data from a statistical abstract, only about 10% of senior citizens (65
ID: 3065873 • Letter: B
Question
Based on data from a statistical abstract, only about 10% of senior citizens (65 years old or older) get the flu each year. However, about 22% of the people under 65 years old get the flu each year. I the general population, there are 14.5% senior citizens (65 years old or older. (Round your answers to three decimal places.) (a) What is the probability that a person selected at random from the general population is senior citizen who will get the flu this season? 0.0145 (b) What is the probability that a person selected at random from the general population is a person under age 65 who will get the flu this year? O 1881 (c) Repeat parts (a) and (b) for a community that has 91% senior citizens (d) Repeat parts (a) and (b) for a community that has 53% senior citizens.Explanation / Answer
C) P(senior citizen) = 0.91
a) P(person is senior citizen who will get flu this year) = P(senior citizen) * P(will get flu this year | senior citizen) = 0.91 * 0.1 = 0.091
b) P(person is under age 65 who will get flu this year) = P(under age 65) * P(will get flu this year | under age 65) = (1 - 0.91) * 0.22 = 0.0198
D) P(senior citizen) = 0.53
a) P(person is senior citizen who will get flu this year) = P(senior citizen) * P(will get flu this year | senior citizen) = 0.53 * 0.1 = 0.053
b) P(person is under age 65 who will get flu this year) = P(under age 65) * P(will get flu this year | under age 65) = (1 - 0.53) * 0.22 = 0.1034
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.