Based on data from a statistical abstract, only about 13% of senior citizens (65
ID: 3178340 • Letter: B
Question
Based on data from a statistical abstract, only about 13% of senior citizens (65 years old or older) get the flu each year. However, about 29% of the people under 65 years old get the flu each year. In the general population, there are 13% senior citizens (65 years old or older). (Round your answers to three decimal places.)
(a) What is the probability that a person selected at random from the general population is senior citizen who will get the flu this season?
(b) What is the probability that a person selected at random from the general population is a person under age 65 who will get the flu this year?
(c) Repeat parts (a) and (b) for a community that has 93% senior citizens.
(d) Repeat parts (a) and (b) for a community that has 48% senior citizens.
Explanation / Answer
a)probability that a person selected at random from the general population is senior citizen who will get the flu this season =0.13*0.13=0.169
b)probability that a person selected at random from the general population is a person under age 65 who will get the flu this year =0.87*0.29=0.2523
c)a) =0.93*0.13=0.1209
b)=0.07*0.29=0.0203
d) a)=0.48*0.13=0.0624
b)=0.52*0.29=0.1508
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.