8. 0/2 points | Previous Answers SerCP11 17.P.044 My Notes Ask Your Teacher Batt
ID: 306715 • Letter: 8
Question
8. 0/2 points | Previous Answers SerCP11 17.P.044 My Notes Ask Your Teacher Batteries are rated in terms of ampere-hours (A h). For example, a battery that can deliver a current of 3.0 A for 5.0 h is rated at 15 A h (a) What is the total energy, in kilowatt-hours, stored in a 9-V battery rated at 47 A.h? 135 Your response differs from the correct answer by more than 100%. kWh (b) At $0.17 per kilowatt-hour, what is the value of the electricity that can be produced by this battery? 023x Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully.$ Need Help? ReedExplanation / Answer
Rating of the battery = 47 A.h
Battery Voltage = 9 V
a) Total energy stored in the battery = Voltage * Current * time
(since Rating of the battery = current * time)
Hence, the total energy stored in the battery = Voltage*Rating of the battery
= 9V x 47 A.h
= 423 watt.h (as, watt = volts x ampere)
= 0.423 x 103 watt-hours
= 0.423 kilowatt-hours (as 1kilowatt = 103 watt)
b) Rate of electricity per kilowatt-hour = 0.17 dollars
The total energy in the battery = 0.423 kilowatt-hours
The value of the electricity that can be produced by this battery
= the rate of the electricity in dollars kilowatt-hours x total energy in the battery in kilowatt-hours
= 0.17 (dollars per kilowatt-hours) x 0.423 (kilowatt-hours)
= 0.072 dollars (approximately)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.