8. 0/1 points | Previous Answers llowskyIntroStat1 4 HW.090 general. My Notes As
ID: 3375255 • Letter: 8
Question
8. 0/1 points | Previous Answers llowskyIntroStat1 4 HW.090 general. My Notes Ask Your Te acher The probability that a certain hockey team will win any given game is 0.3792 based on their 13 year win history of 391 wins out of 1031 games played (as of a certain date). Their schedule for November contains 12 games. Let Xnumber of games won in November What is the probability that the hockey team wins 8 games in November? (Round your answer to four decimal places.) Additional Materials Section 4 1Explanation / Answer
Solution:
n = 12
p = 0.3792
binomial probability distribution:
Formula:
P(k out of n )= n!*pk * qn-k / k! *(n - k)!
P( x = 8 ) = 12!*0.37928 * 0.620712-8 / 8! *(12 - 8)!
= 0.0314
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.