A factory has three machines that manufacture widgets. The percentages of a tota
ID: 3069033 • Letter: A
Question
A factory has three machines that manufacture widgets. The percentages of a total day's production manufactured by the machines are 10%, 35%, and 55%, respectively. Further, it is known that 5%, 3%, and 1% of the outputs of the respective three machines are defective. What is the probability that a randomly selected widget at the end of the day's production runs will be defective?
Question 3 options:
1.5%
2.0%
2.1%
2.5%
If P(A) = 0.46, P(B) = 0.4, and events A and B are independent, find the probability that neither A nor B happens.
Question 7 options:
0.184
0.274
0.216
0.324
Question 8 (1 point)
The probability that a coin lands on heads is 0.6. What is the probability that the coin does not land on heads when being independently tossed for 4 times?
Question 8 options:
0.2560
0.1296
0.01296
0.0256
Question 9 (1 point)
If P(C) = 0.2, P(B|C) = 0.25, and P(A|B and C) = 0.50, find the probability that events A, B, and C happen at the same time.
Question 9 options:
0.013
0.018
0.025
0
1.5%
2.0%
2.1%
2.5%
If P(A) = 0.46, P(B) = 0.4, and events A and B are independent, find the probability that neither A nor B happens.
Question 7 options:
0.184
0.274
0.216
0.324
SaveQuestion 8 (1 point)
The probability that a coin lands on heads is 0.6. What is the probability that the coin does not land on heads when being independently tossed for 4 times?
Question 8 options:
0.2560
0.1296
0.01296
0.0256
SaveQuestion 9 (1 point)
If P(C) = 0.2, P(B|C) = 0.25, and P(A|B and C) = 0.50, find the probability that events A, B, and C happen at the same time.
Question 9 options:
0.013
0.018
0.025
0
Explanation / Answer
Ans:
1)
P(defective)=P(defective/A)*P(A)+P(defective/B)*P(B)+P(defective/C)*P(C)
=0.05*0.1+0.03*0.35+0.01*0.55
=0.021 or 2.1%
Correct option is 2.1%
2)For independent events,P(A and B)=P(A)*P(B)
Now,
P(A or B)=P(A)+P(B)-P( A and B)
=0.46+0.4-0.46*0.4
=0.676
P(neither A nor B)=1-0.676=0.324
3)
P(not heads)=P(all tails)=(1-0.6)^4=0.4^4=0.0256
4)
P(B/C)=0.25
P(B and C)/P(C)=0.25
P(B and C)=0.25*0.2=0.05
Now,
P(A / B and C)=0.50
P(A and B and C)/P(B and C)=0.50
P(A and B and C)=0.50*0.05=0.025
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.