A factory has been using three different machines to produce ball bearings. The
ID: 2923287 • Letter: A
Question
A factory has been using three different machines to produce ball bearings. The ball bearings can be used if they
have a diameter between 9-11mm. The specs of the 3 machines are:
• New machine: = 10mm, = 0.5mm
• Old machine: = 10mm, = 1mm
• Borrowed machine: =9, = 0.3mm
a) For each machine compute the probability of producing a useful ball bearing
(6 marks)
c) Given the fact that a randomly selected ball bearing turns out to be usable, what is the probability that it was
made on the new machine?
Explanation / Answer
Ans:
a)
b)From the above table we know that :
P(usable/new)=0.9545
P(usable and new)/P(new)=0.9545
P(usable and new)=0.9545*0.7=0.66815
P(Non usable and new)=0.7-0.66815=0.03185
Similarly calculate other entries as below:
c)P(new machine/usable)=P(usable and new)/P(usable)=0.66815/0.85469=0.7817
mean std dev z(9) z(11) P(11)-P(9) New 10 0.5 -2 2.0000 0.9545 Old 10 1 -1 1.0000 0.6827 Borrowed 9 0.3 0 6.6667 0.5000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.