Chapter 29, Problem 057 A student makes a short electromagnet by winding 500 tur
ID: 306946 • Letter: C
Question
Chapter 29, Problem 057 A student makes a short electromagnet by winding 500 turns of wire around a wooden cylinder of diameter d 4.8 cm. The coil is connected to a battery producing a current of 5.5 A in the wire. (a) What isthe magnitude of the magnetic dipole moment of this device? b) At what axial distance z >> d will the magnetic field have the magnitude 5.1 ?? approximately one tenth that of Earth's magnetic field)? Units (a) Number (b) Number Click if you would like to Show Work for this question: Units Open Show Work Question Attempts: 0 of 5 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
a) magnetic dipole moment = N I A = N I * (pi r2)
= 500 * 5.5 * (pi * (0.048/2)2)
= 4.98
b) B = BH / 10
5.1 * 10-6 = mu0 n I A / 2 pi x3
5.1 * 10-6 = (4 pi * 10-7 * 500 * 5.5 * (pi * (0.048/2)2)) / 2 pi x3
x3 = (4 pi * 10-7 * 500 * 5.5 * (pi * (0.048/2)2)) / (2 pi * 5.1 * 10-6)
x = 0.580 m = 58 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.