Chapter 26, Problem 045 A 1450 W radiant heater is constructed to operate at 115
ID: 1657787 • Letter: C
Question
Chapter 26, Problem 045 A 1450 W radiant heater is constructed to operate at 115 V. (a) What is the current in the heater when the unit is operating? (b) What is the resistance of the heating coil? (c) How much thermal energy is produced in 2.77 h? (a) Number (b) Number (c) Number Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work Units Units Units SHOW HINT LINK TO TEXT LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM VIDEO MINI-LECTURE Question Attempts: 0 of s used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
P=1450 W, V= 115 V
a)
P=IV
I= P/V = 1450/115= 12.6 A(Ampere)
b)
By Ohm’s law
V= IR
R=V/I = 115/12.6 = 9.13 (ohm)
c)
P= E/t
E=P*t = 1450*(2.77*60*60s) = 1.45*10^7 J(joule)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.