8. In the nuclear industry, detailed records are kept of the quantity of plutoni
ID: 3070058 • Letter: 8
Question
8. In the nuclear industry, detailed records are kept of the quantity of plutonium received, transported, or used. Each shipment of plutonium pellets received is carefully analyzed to check that the purity and hence the total quantity is as the supplier claims. A particular shipment is analyzed with the following results: 99.93, 99.87, 99.91, and 99.86%. The listed purity as received from the supplier is 99.95%. Is the shipment acceptable at the 95% confidence level? The precision of a method is being established, and the following data are obtained: 22.23.22. 18.22.2522.09, and 22.17%. Is 22.09% a valid measurement at the 95% confidence level? 9. A calibration curve for the colorimetric determination of phosphorous in urine is prepared by reacting standard solutions of phosphate with molybdenum(VI) and reducing the phosphomolybdic acid compl produce the characteristic blue color. The measured absorbance A is plotted against the concentration of phosphorous. From the following data, determine the linear least-squares equation and calculate the phosphorous concentration in the urine sample (use a computer and "Excel") 10. ex to ppm P 1.00 2.00 3.00 4.00 Urine sample Absorbance 0.205 0.410 0.615 0.820 0.625 From the data given below, determine the correlation coefficient between the amount of toxin produced by a fungus and the percent of yeast extract in the growth medium (use a computer and "Excel"). 11. Sample % Yeast Extract 1.000 0.200 0.100 0.010 0.001 Toxin, mg 0.487 0.260 0.195 0.007 0.002Explanation / Answer
Question 8
Answer:
Here, we have to find the 95% confidence interval for a population mean for the given data and then we have to check whether the listed purity as received from the supplier is contains in the given confidence interval or not.
Confidence interval = Xbar ± t*S/sqrt(n)
We are given data as follow:
Purity (%)
99.93
99.87
99.91
99.86
From given data, we have
Sample mean = Xbar = 99.8925
Sample standard deviation = S = 0.033040379
Sample size = n = 4
Degrees of freedom = n – 1 = 4 – 1 = 3
Confidence level = 95%
Critical t-value = 3.1824
(by using t-table or excel)
Confidence interval = 99.8925 ± 3.1824*0.033040379/sqrt(4)
Confidence interval = 99.8925 ± 3.1824* 0.01652019
Confidence interval = 99.8925 ± 0.0526
Lower limit = 99.8925 - 0.0526 = 99.8399
Upper limit = 99.8925 + 0.0526 = 99.9451
Confidence interval = (99.8399, 99.9451)
Listed purity 99.95% is not contains in the above interval, so the shipment is not acceptable at the 95% confidence level.
Question 9
Answer:
Here, we have to find the 95% confidence interval for a population mean for the given data.
Confidence interval = Xbar ± t*S/sqrt(n)
From given data, we have
Xbar = 22.184
S = 0.062289646
n = 5
Confidence level = 95%
df = n – 1 = 5 – 1 = 4
Critical t value = 2.7764
(by using t-table or excel)
Confidence interval = 22.184 ± 2.7764*0.062289646/sqrt(5)
Confidence interval = 22.184 ± 2.7764* 0.027856777
Confidence interval = 22.184 ± 0.0773
Lower limit = 22.184 - 0.0773 = 22.11
Upper limit = 22.184 + 0.0773 = 22.26
Confidence interval = (22.11%, 22.26%)
22.09% not contains in the above interval, so it is not a valid measurement at the 95% confidence level.
Question 10
Here, we have find the linear least square regression line for estimation of the phosphorous in urine based on absorbance.
Required regression model by using excel is given as below:
Regression Statistics
Multiple R
0.842271401
R Square
0.709421112
Adjusted R Square
0.612561483
Standard Error
0.984172897
Observations
5
ANOVA
df
SS
MS
F
Significance F
Regression
1
7.094211124
7.094211124
7.32421875
0.073391869
Residual
3
2.905788876
0.968596292
Total
4
10
Coefficients
Standard Error
t Stat
P-value
Lower 95%
Upper 95%
Intercept
-0.036322361
1.205178272
-0.030138579
0.977849445
-3.871737499
3.799092777
Absorbance
5.675368899
2.097072487
2.706329387
0.073391869
-0.99845169
12.34918949
Required least square equation for phosphorous concentration is given as below:
Phosphorous concentration = -0.036322361 + 5.675368899*Absorbance
Question 11
Here we have to find the correlation coefficient between the amount of toxin produced by a fungus and the percent of years extract in the growth medium.
% yeast extract
Toxin, mg.
1
0.487
2
0.26
1
0.195
0.01
0.007
0.001
0.002
Correlation coefficient = r = 0.654204579
(By using excel)
There is a considerable positive linear association or relationship exists between the amount of toxin produced by a fungus and the percent of years extract in the growth medium.
Purity (%)
99.93
99.87
99.91
99.86
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.