3.28 and 3.30. not 3.29 on a Navy carrier. The actual average deployment is 6 mo
ID: 3070413 • Letter: 3
Question
3.28 and 3.30. not 3.29
on a Navy carrier. The actual average deployment is 6 months with a standard deviation of 1.5 months 3.28 Apply the empirical rule to describe the values representing 68 percent, 95 automobile with an average of $20,320 and a standard deviation of $1,250. 3.29 Describe the values representing 95 percent of American's weight gain over percent, and 99 percent of the data around the mean for a new mid-size the Thanksgiving and Christmas holidays with an average of 4.5 pounds and a standard deviation of 1.5. The average amount of time a preschool child spends in daycare each week is 7.2 hours with a standard deviation of 1.9 hours. Apply the empirical rule to describe the values for 95 percent of the preschool children's time spent in daycare each week. 3.30Explanation / Answer
3.28. As per the emperical rule, 68%, 95% and 99% of data lies within 1, 2 and 3 standard deviation of mean respectively
Mean = $20,320
Standard deviation = $1,250
68% lies between 20,320-1x1250 & 20,320+1x1250
= 19,070 and 21,570
95% lies between 20,320-2x1250 & 20,320+2x1250
= 17820 and 22820
99% lies between 20,320-3x1250 & 20,320+3x1250
= 16,570 and 24,070
95% is within 2 standard deviations of mean, that is, 7.2-2x1.9 and 7.2+2x1.9
= 3.4 and 11 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.