Question 8 (3 points) d Suppose annual salaries for sales associates from a part
ID: 3071916 • Letter: Q
Question
Question 8 (3 points) d Suppose annual salaries for sales associates from a particular store have a mean of $32,000 and a standard deviation of $3,000. Calculate and interpret the z-score for a sales associate who makes $38,000. a. Suppose that the distribution of annual salaries for sales associates at this store is bell-shaped. Use the b. empirical rule to calculate the percentage of sales associates with salaries between $29,000 and $35,000 Still suppose that the distribution of annual salaries for sales associates at this store is bell-shaped. A sales associate makes $42,000. Should this salary be considered an outlier? Explain .Explanation / Answer
mu= 32000
std dev =3000
____________________________
X=38000
mu + 2*std dev= 32000+2*3000=38000
so, Z-score=2
it means sale associate with $38000 is 2 std dev away from population mean ,$32000
___________________________________________________________________________
B)
empirical rule states that data which fall within the one std dev away from mean covers 68% of all observations
here,mu + 1 std dev = 32000+ 1*3000=35000
mu - 1*std dev = 32000-1*3000=29000
so,percentage of sales associates with salries between 29000 and 35000 is 68%
_________________________________________________________________
C)data fall within 3 std dev of mean covers 99.7 % of observation and ouside this called an outlier
here , mu + 3*std dev=32000+3*3000=$41000
but $42000>41000
so, it can be considered as an outlier
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.