Question 8 (1 point) A new drug to treat high cholesterol is being tested by pha
ID: 3322730 • Letter: Q
Question
Question 8 (1 point)
A new drug to treat high cholesterol is being tested by pharmaceutical company. The cholesterol levels for 30 patients were recorded before administering the drug and after. The mean difference in total cholesterol levels (after - before) was -3.641 mg/dL with a standard deviation of 8.098 mg/dL. When creating a 95% confidence interval for the true average difference in cholesterol levels by the drug, what is the margin of error?
Question 8 options:
1)
2)
3)
4)
5)
1)
0.67692)
2.50943)
3.01954)
3.02385)
1.4785Explanation / Answer
margin of error = t * s/sqrt(n)
t= 2.045
s = 8.098
n = 30
= 2.045 * 8.098 /sqrt(30) = 3.0235
option 4) is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.