A researcher wishes to estimate, with 95 95% confidence, the population proporti
ID: 3073134 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 95 95% confidence, the population proportion of adults who say chocolate is their favorite ice cream flavor. Her estimate must be accurate within 1 1% of the population proportion. (a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. (b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 20 20% of the respondents said their favorite flavor of ice cream is chocolate. (c) Compare the results from parts (a) and (b).
Explanation / Answer
A) At 95% confidence interval the critical value is z* = 1.96
Margin of error = 0.01
Or, z* * sqrt(P(1 - p)/n) = 0.01
Or, 1.96 * Sqrt((0.5 * 0.5)/n) = 0.01
Or, n = (1.96 * Sqrt(0.5 * 0.5)/0.01)^2
Or, n = 9604
B) Margin of error = 0.01
Or, z* * sqrt(p(1 - p)/n) = 0.01
Or, 1.96 * Sqrt(0.2 * 0.8/n) = 0.01
Or, n = (1.96 * Sqrt(0.2 * 0.8)/0.01)^2
Or, n = 6147
C) The sample size for no preliminary estimate is larger.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.