A comprehensive report called the Statistical Report on the Health of Canadians
ID: 3073839 • Letter: A
Question
A comprehensive report called the Statistical Report on the Health of Canadians was produced in 1999. In it was reported that 42% of Canadians, 12 years of age or older, had their most recent eye examination within the previous year.
1. If a sample of 100 individuals 12 years of age or older were selected at random from the Canadian population we could use the Normal distribution to approximate the probability that more than 38 of the sampled people had their most recent eye examination in the previous year, because
2. What is the approximate probability that the count of the number of people in the sample of size 100 who had their most recent eye examination in the previous year is more than 38?
A) the population is very much larger than the sample size.Explanation / Answer
Answer
(1) we have p = 0.42 and n = 100
So, np = 0.42*100 = 42 and n(1-p) = 100(1-0.42) = 100*0.58 = 58
option B is correct
option A is correct because the sample size is too small as compared to the population.
option C is correct because independence as it is random selection.
option D is also correct as we can consider the probability to be constant
So, correct answer is option E "all of the above"
(2) we have n = 100, r = 38 and probability p = 0.42
using the formula 1- binomcdf(n,p,r)
setting the given values, we get
1 - binomcdf(100,0.42,38) = 1 - 0.24 = 0.760
this is close to 0.791
So, the correct answer is 0.791 option C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.