889131 Q Search this course ment Asignment Soore 1 : Chapter 8 Assignment Exerci
ID: 3074870 • Letter: 8
Question
889131 Q Search this course ment Asignment Soore 1 : Chapter 8 Assignment Exercise 08.27 Aleorime Check My Wor Annual starting salaries for college graduates with degrees in business adninistration are oenerally expected to be between s confidence interval estimat" of the poplation mean aread starting salary S desired. 10,000 and $45,000. Assume that a a. What is the planning valae for the population standard deviation? b. How large a sample shouild be takon if the desired margin of error i $300 Round your answer to next whole number $270 $130 C. Would you recemmend trying to obtain the $130 margin of crrort Expli Check My WorkExplanation / Answer
A) sigma=(45000-10000)/4=35000/4=8750
.................
B)
sigma= 8750
MOE= 300
Zalpha/2= 1.96
we know the relation,
E=Z(alpha/2)*sigma/sqrt(n)
n= 3268.027778
n= 3269.............for MOE 300
sigma= 8750
MOE= 270
Zalpha/2= 1.96
we know the relation,
E=Z(alpha/2)*sigma/sqrt(n)
n= 4034.602195
n= 4035..............for MOE 270
sigma= 8750
MOE= 130
Zalpha/2= 1.96
we know the relation,
E=Z(alpha/2)*sigma/sqrt(n)
n= 17403.69822
n= 17404..............for MOE 130
for 130 MOE sample size is larger so it give more accurate results.
..................................
if you have any doubt ask in comment give thumbs up if you like work.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.