Researchers examined the 1999-2000 National Health and Nutrition Examination Sur
ID: 3075160 • Letter: R
Question
Researchers examined the 1999-2000 National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) to estimate the dietary intake of 10 key ingredients by study participants. One of those nutrients was calcium, with intake measured in milligrams (mg). For adults 60 years or older, they found a mean daily intake of 721 mg with a standard deviation of 254 mg.
Using these values for the mean and standard deviation for the U.S. population: Compute the probability that a single randomly chosen adult over 60 years old will have a daily calcium intake of UNDER 400 or OVER 900 mg.
Explanation / Answer
mean = 721 and sd = 254
Z = (X - mean)/sd = (X - 721)/254
P(X < 400 or X > 900)
= 1 - P(400 < X<900)
= 1 - P ( 1.26<Z<0.7 )
=1- 0.6542
= 0.3458
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.