Consider the population of all 1-gal cans of dusty rose paint manufactured by a
ID: 3076267 • Letter: C
Question
Consider the population of all 1-gal cans of dusty rose paint manufactured by a particular paint company. Suppose that a normal distribution with mean ? = 4 ml and standard deviation ? = 0.2 ml is a reasonable model for the distribution of the variable x = amount of red dye in the paint mixture. Use the normal distribution model to calculate the probabilities below. (Round all answers to four decimal places.)(a) P(x < 4) =
(b) P(x < 4.2)=
(c) P(x 4.2) =
(d) P(3.6 < x < 4.2) =
(e) P(x > 3.7) =
(f) P(x > 2.8) =
Explanation / Answer
a) µ = 4 s = 0.2 standardize x to z = (x - µ) / s P(x > 4) = P( z > (4-4) / 0.2) = P(z > 0) = .5 (From Normal probability table) b) µ = 4 s = 0.2 standardize x to z = (x - µ) / s P(x > 4.2) = P( z > (4.2-4) / 0.2) = P(z > 1) = .1587 (From Normal probability table) c) µ = 4 s = 0.2 standardize x to z = (x - µ) / s P( 3.8 -1.5) = .9332 (From Normal probability table)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.