Consider the population of all 1-gallon cans of dusty rose paint manufactured by
ID: 3350184 • Letter: C
Question
Consider the population of all 1-gallon cans of dusty rose paint manufactured by a particular paint company. Suppose that a normal distribution with mean = 5 ml and standard deviation = 0.2 ml is a reasonable model for the distribution of the variable x = amount of red dye in the paint mixture. Use the normal distribution model to calculate the following probabilities. (Round all answers to four decimal places.)
(a) P(x < 5) =
(b) P(x < 5.4)=
(c) P(x 5.4) =
(d) P(4.8 < x < 5.2) =
(e) P(x > 4.5) =
(f) P(x > 4) =
Explanation / Answer
a)
b)
c)
probability =P(X<=5.4)=P(X<5.4)=P(Z<2)=0.9772
e)
f)
for normal distribution z score =(X-)/Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.