An airplane with room for 100 passengers has a total baggage limit of 6000 lb. S
ID: 3077332 • Letter: A
Question
An airplane with room for 100 passengers has a total baggage limit of 6000 lb. Suppose that the total weight of the baggage checked by an individual passenger is a random variable x with a mean value of 48 lb and a standard deviation of 24 lb. If 100 passengers will board a flight, what is the approximate probability that the total weight of their baggage will exceed the limit? (Hint: With n = 100, the total weight exceeds the limit when the average weight x exceeds 6000/100.) (Round your answer to four decimal places.)Explanation / Answer
mean =48 sd = 24 limit = 6000/100 = 60 P(x>60) = P(x-49/22>60-49/22)= P(z>0.5) = 1-f(0.5) = 1-0.69146 = 0.30854 = 0.3085
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.