An airplane propeller is 2.04 m in length (from tip to tip) and has a mass of 10
ID: 1488273 • Letter: A
Question
An airplane propeller is 2.04 m in length (from tip to tip) and has a mass of 104 kg. When the airplane's engine is first started, it apples a constant torque of 2035 N. m to the propeller, which starts from rest. What is the angular acceleration of the propeller? Model the propeller as a slender rod. What is the propeller's angular speed after making 5.00 revolutions? How much work is done by the engine during the first 5.00 revolutions? What is the average power output of the engine during the first 5.00 revolutions? What is the instantaneous power output of the motor at the propeller has turned through 5.00 revolutions?Explanation / Answer
the angular acceleration is,
alpha = torque / moment of inertia
= torque / (1/12)ml^2
= 2035 / (1/12)*104*2.04^2
= 56.4 rad/s^2
the angular speed is,
w = sqrt[2*alpha*s]
= sqrt[2*56.4*5*2*pi]
= 75.3 rad/s
the work done is,
W = 0.5Iw^2 = 0.5*[(1/12)ml^2]w^2
= 0.5*[(1/12)*104*2.04*2.04]75.3^2
= 102238.4 J
the average power is,
P = energy/time = energy/[w/alpha] = [102238.4]*56.4/75.3 = 76576.97 W = 76.6 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.