An airplane is descending in a circular pattern that has a constant radius of 25
ID: 2994181 • Letter: A
Question
An airplane is descending in a circular pattern that has a constant radius of 250m. If the airplane has a horizontal speed of 75 m/s (constant) and a downward speed of 5 m/s (which is increasing at a rate of 2 m/s^2), determined the acceleration of the airplane.
An airplane is descending in a circular pattern that has a constant radius of 250m. If the airplane has a horizontal speed of 75 m/s (constant) and a downward speed of 5 m/s (which is increasing at a rate of 2 m/s^2), determined the acceleration of the airplane.Explanation / Answer
Net downward acceleration= 2m/s^2
Net radial/horizontal acceleration = V*V/r= 75*75/250=22.5m/s^2
Hence, net acceleration of airplane =sqrt(2*2 + 22.5*22.5)
=22.58874
Angle made by acceleration vector with horizontal= tan inverse (2/22.5) = 5.079 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.