An airplane accelerates at 3.00 m/\'s\' from a velocity of 21.0 m\'s over a dist
ID: 1878422 • Letter: A
Question
An airplane accelerates at 3.00 m/'s' from a velocity of 21.0 m's over a distance of 535 m. What is its final velocity? A bullet is fired vertically upward and reaches a height of 2150 m. (a) Find its ini- tial velocity. (b) How long does it take to reach its maximum height? (c) How long is it in flight A rock is thrown down with an initial speed of 10.0 m's from a bridge to the water below. It takes 2.75 s for the rock to hit the water. (a) Find the speed of the rock as it hits the water. (b) How high is the bridge above the water?Explanation / Answer
1. Using 3rd equation of motion
V^2= u^2+2sd= 21^2+ 2* 3*535
v= 60.42 m/s
========
2. Using 3rd equation of motion
u^2= 2*gh = 2*9.8*2150
u= 205.28 m/s
ii) time it takes, t= 205.28/9.8= 20.95 s
iii) time of flight, T= 2t= 41.9 s
=========
3. Final velocity, v= u+gt= 10+9.8*2.75= 36.95 m/s
Height of tower
H= 10*2.75+0.5*9.8*2.75^2
H= 64.556 m
========
Comment in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.