An airline is considering the purchase of an Airbus A-320neo which offers improv
ID: 1192629 • Letter: A
Question
An airline is considering the purchase of an Airbus A-320neo which offers improved fuel efficiency over the previous generation of narrow-body aircraft. The finance department estimates the aircraft will generate a positive net cash flow of $6 million in the first year increasing by 5% annually owing to the aircraft’s fuel efficiency. The airline plans to operate the aircraft for 15 years, then selling it in year 16 for an estimated net cash price of $30 million. The airline targets a return on invested capital of 12% annually (use this rate rather than the interest rate to discount future cash flows). What is the maximum price the airline should be willing to pay for a new A-320neo? Note: This computation is easiest to perform using MS Excel. The Excel computations may be copied and pasted into MS Word.
Explanation / Answer
P = $6 Million
n = 15 years
Growth in annual net cash flow (g) = 5%
Discount Rate (R) = 12%
Salvage value = $30 Million
Then,
Maximum cash price to be paid for the Airline = Present value of all cash inflows
Present value of all cash inflows = Present Value of growing annuity + Present Value of salvage value
Present value of all cash inflows = (P/(R-g))*(1-((1+g)/(1+R))^n) + 30 / (1+R)^n
Present value of all cash inflows = (6/(.12-.05))*(1-((1+.05)/(1+.12))^15) + 30 / (1+.12)^15
Present value of all cash inflows = $58.639 Million or $58.64 Million
Thus, Maximum cash price to be paid for the Airline should be $58.64 Million approx.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.