An airliner flying at 600 mph hits a 480 g duck that is 1 ft long. Estimate what
ID: 1428551 • Letter: A
Question
An airliner flying at 600 mph hits a 480 g duck that is 1 ft long. Estimate what average force the airliner experiences from this collision. 1 mi = 1609 m, 1 m = 3.28 ft, so the collision occurs while the airliner travels 1 ft. (Since you only know the mass of the duck, you must isolate it and find the force on it. Then use the 3rd law to relate that force to that experienced by the airliner. Assume that when the duck first makes contact with the plane it is brought to a stop and then after travelling 1 ft it is going 600 mph. You must convert the 600 mph into m/s using unit conversions). 52.9 kN 899 N 6.35 kN Please show work. I was given the below shown work as an answer earlier that do not match any of the above answers. V _i=0 V _F=600 mph=600times1607/3600 =268.17 m/s d=1 ft =1/3.28 m. V _F^2-V _i^2=2ad. A=1.18 times 10 ^5 m/s ^2 F= mq =(0.480) (1.18 times 10 ^5) F=5.66 times 10^4 NExplanation / Answer
Vi=0
Vf=600m/h=0.166667 m/s
d=0.3048m
Vf^2-Vi^2=2ad
a=.04568m/s^2
F=ma=.02192N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.