A MANUFACTUER HAS A MONTHLY FIXED COST OF A $100.00 AND APRODUCTION COST OF $14
ID: 3089999 • Letter: A
Question
A MANUFACTUER HAS A MONTHLY FIXED COST OF A $100.00 AND APRODUCTION COST OF $14 PER EACH UNIT PRODUCED. THE PRODUCT SELLSFOR $20 A UNIT. A) WHAT IS THE COST FUNCTION? B) WHAT IS THE REVENUE FUCTION? C) WHAT IS THE PRODUCT FUCTION? D) COMPUTE THE PROFIT (LOSS) CORRESPONDING TO PRDUCTION LEVELSOF 12,000 AND 70,000 A MANUFACTUER HAS A MONTHLY FIXED COST OF A $100.00 AND APRODUCTION COST OF $14 PER EACH UNIT PRODUCED. THE PRODUCT SELLSFOR $20 A UNIT. A) WHAT IS THE COST FUNCTION? B) WHAT IS THE REVENUE FUCTION? C) WHAT IS THE PRODUCT FUCTION? D) COMPUTE THE PROFIT (LOSS) CORRESPONDING TO PRDUCTION LEVELSOF 12,000 AND 70,000Explanation / Answer
unit=x, C(x)=100+14x *fixed cost plus cost per unit* R(x)=20x *revenue is $20 a unit, so x unit is totalrevenue* P(x)=R(x)-C(x)=20x-(100+14x)=6x-100 *revenue -cost is product function * P(12000)=71900 P(70000)=419900 plug in production level to see if the company makes a profit ornot.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.