An airplane flies 560 miles with a tail wind in 2 hr 20 minutes. It takes 3 hour
ID: 3092696 • Letter: A
Question
An airplane flies 560 miles with a tail wind in 2 hr 20 minutes. It takes 3 hours to fly against the head wind. Find the speed of the airplane in still air and the speed of the wind.Explanation / Answer
a = the speed of the airplane instill air, measured in miles per hour w = the speed of the wind, measuredin miles per hour 2 hr, 20 min = 7 / 3 hr When the airplane is flying with a tail wind, the its speedrelative to the ground is: speed1 = a + w and the flight takes 7 / 3 hours ( a + w ) mph * ( 7 / 3 ) hr = 560 mi => ( 7 / 3 )a + ( 7 / 3 )w = 560 When the airplane is flying against a head wind, its speed relativeto the ground is: speed2 = a - w and the flight takes 3 hours: ( a - w ) mph * ( 3 ) hr = 560 mi => 3a - 3w = 560 Solve the system: ( 7 / 3 )a + ( 7 / 3 )w = 560 3a - 3w = 560 (1) 3a - 3w = 560 => 3a = 3w + 560 => a = w + 560 / 3 (2) ( 7 / 3 )a + ( 7 / 3 )w = 560 => ( 7 / 3 )( w + 560 / 3 ) + ( 7 / 3 )w = 560 => ( 7 / 3 )w + 3920 / 9 + ( 7 / 3)w = 560 => ( 14 / 3 )w = 560 - 3920 / 9 => ( 14 / 3 )w = 5040/ 9 - 3920 / 9 => ( 14 / 3 )w = 1120/ 9 => w = ( 3 / 14 )( 1120 / 9 ) = 3360 / 126 = 80 / 3 mph => a = 80 / 3 + 560 / 3 = 640 / 3 mph
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.