Hi, I am wondering if someone could check my work to see if Iworked this problem
ID: 3095386 • Letter: H
Question
Hi, I am wondering if someone could check my work to see if Iworked this problem correctly? An object is projected vertically upward with an initialvelocity of v0 ft/sec, and its distance s(t) in feetabove the ground after t seconds is given by the formula s(t)= -16t2 + v0t A. If the object hits the ground after 12 seconds, fimdits initial velocity v0 B. Find its maximum distance above the ground. Part A. I figure first since distance in feet above ground is s(t)then s(t) = ground or 0 second (t) = 12 since it represents time 0 = -16(12)2 +v0(12) 2304 = 12v0 So I am saying then that the initial velocity is 192 ft/sec? next part not quit sure how this should be stated so usingparabola terms, s(t) = -16(6)2 + 192(6) 576 = Maximum Height above the ground? Did I work this correctlyor did I make a mistake along theway? Thanks, JeffExplanation / Answer
You worked this perfectly. When it hits the ground s(t) = 0 so you set up the equationcorrectly for part A Projectile is at its highest point at the vertex which ishalfway between lift off and touch down or in this case 6secondsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.