The body mass index, 1, can be used to determine an individuals risk for heart .
ID: 3104829 • Letter: T
Question
The body mass index, 1, can be used to determine an individuals risk for heart . An index less than indicates a low risk. The body mass index is given by the formula, or model, I = 700W/H2, where W = weight, in pounds, and H = height, in inches. Francis weight 207 pounds and stands 74 inches tall What is his approximate body mass index? Find an inequality describing all weight W that Francis can have and be in the low-risk category. Francis approximate body mass index is . (Round to the nearest whole number.)Explanation / Answer
I= 700W/H^2= 700*207/74^2= 26.46 700W/H^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.