Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a study is done to test the null hypothesis H_0: mu = 100. A random samp

ID: 3109633 • Letter: S

Question

Suppose a study is done to test the null hypothesis H_0: mu = 100. A random sample of n = 51 observations results in x = 103 and s = 11. (a) What is the null standard error in this case? () (b) Plug numbers into the formula and enter the result in the answer box. () Sample statistic - Null value/Null standard error (c) On the basis of the information given, can the p-value for this test be found? If so, find it. If not, enter NONE in the answer box. You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question.

Explanation / Answer

(a) Null standard error = (standard deviation) / (no.of observation)^0.5

= 11 / (51)^0.5 = 1.54030

(b) sample statitics (t) = (mean - u) / null standard error

= (103-100) / 1.5403 = 1.947

(c) p value = by table where t=1.947 and df = n-50

p value = 0.0286

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote