A company that sells radios has yearly fixed costs of $550,000. It costs the com
ID: 3112968 • Letter: A
Question
A company that sells radios has yearly fixed costs of $550,000. It costs the company $45 to produce each radio. Each radio will sell for $70. The company's costs and revenue are modeled by the following functions, where x represents the number of radios produced and sold. C(x) = 550,000 + 45x, R(x) = 70x Find and interpret (R-C) (11,000), (R-C)(22,000), and (R-C) (33,000) (R-C)(11,000) = What is the meaning of (R-C) (11,000)? Amiddot If the company sells 275,000 radios in one year, its net profit is $11,000. B. If the company sells 11,000 radios in one year, its net loss is $275.000. C. If the company sells 275,000 radios in one year, its net loss is $11,000. D. If the company sells 11,000 radios in one year, its net profit is $275,000. (R -C) (22,000) = What is the meaning of (R-C) (22.000)?Explanation / Answer
C(x) = 550,000 + 45x
R(x) = 70 x
( R-C)(x) = 70x - 550,000 - 45x
= 25x - 550,000
(R-C)(11,000) = -275000
option c is correct
b) (R-C)(22000) = 25(22000) - 550,000
= 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.