The quantity demanded x of a certain brand of DVD player is 3000/week when the u
ID: 3114037 • Letter: T
Question
The quantity demanded x of a certain brand of DVD player is 3000/week when the unit price p is $485. For each decrease in unit price of $20 below $485, the quantity demanded increases by 500 units. The suppliers will not market any DVD players if the unit price is $350 or lower. But at a unit price of $525, they are willing to make available 2000 units in the market. The supply equation is also known to be linear. (a) Find the demand equation. p(x) = (b) Find the supply equation. P(x) price. equilibrium quantity units equilibrium priceExplanation / Answer
demand equation
we have two points ( 3000 , 485 ) and ( 3500 , 465 )
slope m = -20 / 500 = - 1/25
y - 485 = -1/25 ( x - 3000)
demand equation p(x) = -1/25 x + 605
for supply equation we have two points
(0,350 ) and ( 2000, 525)
slope = (525 - 350 ) / 2000
slope = 7/80
equation of supply is
p(x) = 7/80 x + 350
c) set both equations equal to each other to find equilibrium quantity and price
7/80 x + 350 = -1/25 x + 605
x = 2000
equilibrium quantity = 2000 units
equilibrium price = $ 525
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.