Joanne sells silk-screened T-shirts at community festivals and craft fairs. Her
ID: 3117636 • Letter: J
Question
Joanne sells silk-screened T-shirts at community festivals and craft fairs. Her marginal cost to produce one T-shirt is $2.50. Her total cost to produce 70 T-shirts is $245, and she sells them for $7 each a. Find the linear cost function for Joanne's T-shirt production. b. How many T-shirts must she produce and sell in order to break even? c. How many T-shirts must she produce and sell to make a profit of $600? a. The linear cost function is Cy)- b. Joanne must produce and sell T-shirts in order to break even. c. Joanne must produce and sell T-shirts to make a profit of $600Explanation / Answer
standard linear function is
y = mx + b
245 = 70 ( 2.50 ) + b
b = 70
hence,
a) linear cost function is C(x) = 2.5x + 70
b) joanne sells each t shirt for $ 7
revenue function is 7x
7x = 2.5x + 70
x = 16
joanne must produce and sell 16 t shirts in order to break even
c) profit = 7x - 2.5x - 70
7x-2.5x - 70 = 600
4.5x = 670
x = 149
joanne must produce and sell 149 shirts to make a profit of $ 600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.