Joanne sells silk-screened T-shirts at community festivals and craft fairs. Her
ID: 3123521 • Letter: J
Question
Joanne sells silk-screened T-shirts at community festivals and craft fairs. Her marginal cost to produce one T-shirt is $4 50 Her total cost to produce 50 T-shirts is $305, and she sells them for $8 each. a. Find the linear cost function for Joanne's T-shirt production b. How many T-shirts must she produce and sell in order to break even? c. How many T-shirts must she produce and sell to make a profit of $600? a. The linear cost function is C(x) = 4.5x + 80. b. Joanne must produce and sell 23 T-shirts in order to break even? c. Joanne must produce and sell 194 T-shirts to make a profit of $600.Explanation / Answer
a. Since marginal cost is 4.5,
Integrating,
linear cost = 4.5x + c
When x = 50
=> 305 = 4.5*50 + c
=> 305 = 225 + c
=> c = 80
So the linear cost function is 4x + 80
Selling price = $8
b. Let the number of t-shirts for break-even be y
So 8y = 4.5y + 80
=> 3.5y = 80
=> y = 80/3.5 = 22.86
So she should sell 23 t-shirts to break even.
c. Let z be the number of t-shirts sold to make a profit of $600.
Total selling price of t-shirts = 8z
So cost price = 8z - 600
=> 4.5z + 80 = 8z - 600
=> 3.5z = 680
=> z = 680/3.5 = 194.28
Thus she must produce and sell 195 t-shirts.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.