Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a firework shells bursts at their maximum height (velocity is zero), which you f

ID: 3117749 • Letter: A

Question

a firework shells bursts at their maximum height (velocity is zero), which you found to occur 8 seconds after the shells are launched. you find that the firework shell reaches a height of 1024 feet before it bursts. you know that projectiles have an acceleration of -32ft/sec^2.

a)since you know that projectiles follow a parabolic path, you know that a general formula for the position of the fireworks at time t is h(t)=at^2+bt+c. use the information given to find a particular solution.

b)if the fireworks are visible for 3 seconds after the shell burst. how high is the shell when the fireworks are no longer visible?






Explanation / Answer

1024=64a+8b+c......eqn1 h(t)'=2at+b 0=16a+b....eqn2 h(t)''=2a -32=2a so a=-16 b=256 c=-2048

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote