Current service level 60% are on time 15% are 1 day late 10% are 3 days late 10%
ID: 3123636 • Letter: C
Question
Current service level
60% are on time
15% are 1 day late
10% are 3 days late
10% are 5 days late
5% are 8 days late.
Lead time =12 days
What's the average lead time in days after 40% improvement in the service level? Please show your work!
Problem 3: Late Deliveries Lead time (days) 12 Price per unit $150 Net cost per unit $100 Inventory carrying cost 30% Cost of capita 16% Demand per day (units) 1500 In-transit inventory carrying cost 18% Current Service Level 60% are on time 15% are 1 day late 10% are 3 days late 10% are 5 days late 5% are 8 days lateExplanation / Answer
Given that 60 % are on time
So x days are required for 60 % of service.
15 % require 1 extra day. = 1 explicit day
10 % require 3 extra days =3-1 = 2 explicit day
10 % require 5 extra days =5-2-1=2 explicit day
5 percent 8 extra days= 8-2-2-1=3
So total days
x+ 1 +2 + 2+ 3 = 12
So x=4
So for 60 % 4 days are needed.
So there is increase in 40 % service level so 40 % more service provided in same time
So 74 % are completed in one same amount of day ie 4 days.
Next 21 % are completed in one extra day
And remaining 4 % completed in 3 extra i.e 2 explicit days
So total days required is 4+1+2=7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.