Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The time that a randomly selected individual waits for an elevator in an office

ID: 3124258 • Letter: T

Question

The time that a randomly selected individual waits for an elevator in an office building has a uniform distribution over the interval from 0 to 2.8 min. It can be shown that for this distribution = 1.4 and = 0.808.

(a) Let x be the sample average waiting time for a random sample of 16 individuals. What are the mean and standard deviation of the sampling distribution of x ? (Round the answer to three decimal places.)
x =  
x =  

(b) Answer Part (a) for a random sample of 46 individuals. (Round the answer to three decimal places.)
x =  
x =  

Explanation / Answer

(a): x = 22.4
x = 12.928.

(b): x = 64.4
x = 36.168.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote