The time that a randomly selected individual waits for an elevator in an office
ID: 3124962 • Letter: T
Question
The time that a randomly selected individual waits for an elevator in an office building has a uniform distribution over the interval from 0 to 2.8 min. It can be shown that for this distribution = 1.4 and = 0.808.
(a) Let x be the sample average waiting time for a random sample of 16 individuals. What are the mean and standard deviation of the sampling distribution of x ? (Round the answer to three decimal places.)
x =
x =
(b) Answer Part (a) for a random sample of 46 individuals. (Round the answer to three decimal places.)
x =
x =
Explanation / Answer
(a) Let x be the sample average waiting time for a random sample of 16 individuals. What are the mean and standard deviation of the sampling distribution of x ? (Round the answer to three decimal places.)
x = 16 * 1.4 = 22.4
x = sqrt ( 16 * 0.8082 ) = 3.232
(b) Answer Part (a) for a random sample of 46 individuals. (Round the answer to three decimal places.)
x = 46 * 1.4 = 64.4
x = sqrt ( 46 * 0.8082 ) = 5.480
Hope this helps,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.