Given that n observations will produce a binomial parameter estimator, x/n, havi
ID: 3124464 • Letter: G
Question
Given that n observations will produce a binomial parameter estimator, x/n, having a margin of error equal to 0.06, how many observations are required for the proportion to have a margin of error half that size? Given that a political poll shows that 52% of the sample favors Candidate A, whereas 48% would vote for Candidate B, and given that the margin of error associated with the survey is 0.05, does it make sense to claim that the two candidates are tied? Explain. Assume that the binomial parameter p is to be estimated with the function x/n, where X is the number of successes in n independent trials. Which demands the larger sample size: requiring that x/n have a 96% probability of being within 0.05 of p, or requiring that x/n have aExplanation / Answer
3.23
Note that
E1^2 n1 = E2^2 n2
where E and n are the margins of errors and sample sizes.
Hence, as E1 = 0.06, E2 = 0.06/2 = 0.03, n1 = n,
0.06^2 n = 0.03^2 n2
n2 = 4n [ANSWER: 4n]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.