Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 161cm and a stan
ID: 3124896 • Letter: H
Question
Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 161cm and a standard deviation of 5cm. Using Chebyshev's theorem, what do we know about the percentage of women with heights that are within 2 standard deviations of the mean? What are the minimum and maximum heights that are within 2 standard deviations of the mean?
At least____% of women have heights within 2 standard deviations of 161 cm. (Round to the nearest percent as needed.)
The minimum height that is within 2 deviations of the mean is_____ cm.
The maximum height that is within 2 standard deviations of the mean is _____ cm.
Explanation / Answer
a)
Using Chebyshev's theorem, what do we know about the percentage of women with heights that are within 2 standard deviations of the mean?
As k = 2, then at least
1 - 1/k^2 = 1 - 1/2^2 = 0.75 = 75% [ANSWER]
of women have heights within 2 standard deviations of 161 cm. [ANSWER, 75%]
********************
b)
What are the minimum and maximum heights that are within 2 standard deviations of the mean?
Minimum = u - 2*sigma = 161 - 2*5 = 151 [ANSWER]
Maximum = u + 2*sigma = 161 + 2*5 = 171 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.