Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 162 cm and a sta
ID: 3441738 • Letter: H
Question
Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 162 cm and a standard deviation of 7 cm. Using Chebyshev's theorem, what do we know about the percentage of women with heights that are within 3 standard deviations of the mean? What are the minimum and maximum heights that are within 3 standard deviations o f the mean? At least % of women have heights within 3 standard deviations of 162 cm. (Round to the nearest percent as needed.) The minimum height that is within 3 standard deviations of the mean is cm. The maximum height that is within 3 standard deviations of the mean is cm.Explanation / Answer
Byu Chebyshev's theorem, at least 1-1/k^2 lie within k standard deviations.
Thus, 1 - 1/3^2 = 0.888889 = 89% (at least) lie within 3 standard deviations. [ANSWER, 89%]
*******************
As
u = 162
sigma = 7 cm
Then
minimum = 162 - 3*7 = 141
maximum = 162 + 3*7 = 183 [ANSWERS]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.