The mean tar content of a simple random sample of 25 unfiltered king-size cigare
ID: 3125002 • Letter: T
Question
The mean tar content of a simple random sample of 25 unfiltered king-size cigarettes is 21.1 mg, with a standard deviation of 3.2 mg. The mean tar content of a simple random sample of 25 filtered 100 mm cigarettes is 13.2 mg with a standard deviation of 3.7 mg.
Assume that the two samples are independent, simple, random samples, selected from normally distributed populations. Do not assume that the population standard deviations are equal.
o Use a 0.05 significance level to test the claim that unfiltered king-size cigarettes have mean tar content greater than that of filtered 100 mm cigarettes.
o What does the result suggest about the effectiveness of cigarette filters?
Explanation / Answer
Here we have to test the hypothesis that,
H0 : mu1 = mu2 Vs H1 : mu1 > mu2
where mu1 and mu2 are two population means.
The alternative hypothesis is right sided.
alpha = level of significance = 0.05
Here we use t-test for two samples because sample information is given.
This problem we can done by using TI-83 calculator.
X1bar = mean tar content of a unfiltered king-size cigarettes = 21.1 mg
s1 = standard deviation of a unfiltered king-size cigarettes = 3.2 mg
X2bar = mean tar content of a filtered 100 mm cigarettes = 13.2 mg
s2 = standard deviation of a filtered 100 mm cigarettes = 3.7 mg
n1 = first sample size = 25
n2 = second sample size = 25
TI-83 steps :
STAT --> TESTS --> 4: 2-SampleTTest --> ENTER --> Highlight on Stats --> ENTER --> Input all the values --> select alternative ">"--> Pooled : No --> Calculate --> ENTER.
Output is,
t = 8.0747
P-value = 0.0000
P-value < alpha
Reject H0 at 5% level of significance.
Conclusion : Unfiltered king-size cigarettes have mean tar content greater than that of filtered 100 mm cigarettes.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.