The average rent in a city is $1,670 per month with a standard deviation of $230
ID: 3125246 • Letter: T
Question
The average rent in a city is $1,670 per month with a standard deviation of $230. Assume rent follows the normal distribution. Use the empirical rule for normal distributions to answer the following questions.
What percentage of rents are between $1,210 and $2,130? (Round your answer to the nearest whole percent.)
Percentage of rents
What percentage of rents are less than $1,210? (Round your answer to 1 decimal place.)
What percentage of rents are between $1,210 and $2,130? (Round your answer to the nearest whole percent.)
Explanation / Answer
MEAN = 1670
STANDARD DEV = 230
A)
For x = 1210 , z = (1210 - 1670) / 230 = -2 and for x = 2130, z = (2130 - 1670) / 230 = 2
Hence P(1210 < x <2130 ) = P(-2 < z < 2) = [area to the left of z = 2] - [area to the left of -2]
= 0.9772 - 0.0228 = 0.9544
B)
For x = 1210, the z-value z = (1210 - 1670) / 230 = -2
Hence P(x < 1210) = P(z < -2) = [area to the left of -2] = 0.0228
C)
For x = 2360, z = (2360 - 1670) / 230 = 3
Hence P(x > 2360) = P(z > 3) = [total area] - [area to the left of 3]
= 1 - 0.9987= 0.0013
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.