The average rent in a city is $1,580 per month with a standard deviation of $270
ID: 3335152 • Letter: T
Question
The average rent in a city is $1,580 per month with a standard deviation of $270. Assume rent follows the normal distribution. Use the empirical rule for normal distributions to answer the following questions.
a. What percentage of rents are between $1,040 and $2,120?
(Round your answer to the nearest whole percent.) Percentage of rents
b. What percentage of rents are less than $1,040?
(Round your answer to 1 decimal place.) Percentage of rents
c. What percentage of rents are greater than $2,390?
(Round your answer to 1 decimal place.) Percentage of rents
Explanation / Answer
Solution:
Given in the question
Mean = 1580
SD= 270
Solution1: we have to find
P(1040<x<2120)
First we will find Z value
Z= (1040-1580)/270
Z= -540/270
Z=-2
Z= 2120-1580 /270
Z= 2
P(1040<x<2120) = P(x<2120)-P(X<1040)
P(1040<x<2120) = 0.9772 - 0.0228
P(1040<x<2120)= 0.9554 or 95.54%
Solution 2:
P(X<1040) for Z= -2 from Z table
P(X<1040)= 0.0228 which is 2.28%
Solution 3:
P(x>2390)
Z= 2390-.1580 / 270
Z= 810/270
Z= 3
P(X>2390)=1-p(x<2390)
P(x>2390)= 1- 0.9987
= 0.0013 or 0.13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.