A 2010 study in the journal Pediatric found that 8% of children under the age of
ID: 3125816 • Letter: A
Question
A 2010 study in the journal Pediatric found that 8% of children under the age of 18 in the US have at least one food allergy. Among those with food allergies, 39% have a history of severe reaction.
(a) What is the probability that a child selected at random from this population has at least one food allergy and a history of severe reaction?
(b) It was also reported that 30% of those with an allergy are, in fact, allergic to multiple foods. If a child is randomly selected from this population, what is the probability that he or she is allergic to multiple foods?
Explanation / Answer
Let A : Child under 18 have at least 1 food allergy
B : Have severe reaction
a) P(Child selected at random has at least one food allergy and history of severe reaction),
Using rule : P(A and B) = P(A) * P(B)
We have,
P(At least 1 food allergy) = 0.08
P(History of severe reaction) = 0.39
P(At least 1 food allergy anf history of severe reaction) = P(At least 1 food allergy) * P(History of severe reaction)
= 0.08 * 0.39
= 0.0312
b) From given data,
P(allergy) = 0.08
P(multiple food allergy) = 0.3
P( allergy and multiple food allergy) = P(allergy) * P(multiple food allergy)
=0.08 * 0.3
= 0.024
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.