Assume that a simple random sample has been selected from a normally distributed
ID: 3126295 • Letter: A
Question
Assume that a simple random sample has been selected from a normally distributed population and test the given claim. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim. A simple random sample of 25 filtered 100 mm cigarettes is obtained, and the tar content of each cigarette is measured. The sample has a mean of 19.6 mg and a standard deviation of 3.66 mg. Use a 0.05 significance level to test the claim that the mean tar content of filtered 100 mm cigarettes is less than 21.1 mg, which is the mean for unfiltered king size cigarettes. What do the results suggest, if anything, about the effectiveness of the filters? What are the hypotheses?
A. H0: = 21.1mg H1: < 21.1 mg
B. H0: > 21.1mg H1: < 21.1 mg
C. H0: = 21.1 mg H1: 21.1 mg
D. H0: < 21.1mg H1: 21.1 mg I
dentify the test statistic.
t = ___ (Round to three decimal places as needed.)
Identify the P-value. The P-value is ___. (Round to four decimal places as needed.)
State the final conclusion that addresses the original claim. Choose the correct answer below.
A. Fail to reject H0. There is sufficientsufficient evidence to support the claim that the mean tar content of filtered 100 mm cigarettes is less than 21.1 mg.
B. Reject H0. There is sufficientsufficient evidence to support the claim that the mean tar content of filtered 100 mm cigarettes is less than 21.1 mg.
C. Reject H0. There is insufficientinsufficient evidence to support the claim that the mean tar content of filtered 100 mm cigarettes is less than 21.1mg.
D. Fail to reject H0. There is insufficientinsufficient evidence to support the claim that the mean tar content of filtered 100 mm cigarettes is less than 21.1 mg.
What do the results suggest, if anything, about the effectiveness of the filters?
A. The results suggestsuggest that the filters are effective.
B. The results suggest that the filters increase the tar content.
C. The results are inconclusive because the sample size is less than 30.
D. The results suggest that the filtered cigarettes have the same tar content as unfiltered king size cigarettes.
E. The results do not suggest that the filters are effective
Explanation / Answer
a)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u = 21.1
Ha: u < 21.1 [ANSWER, A]
*********************
b)
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 19.6
uo = hypothesized mean = 21.1
n = sample size = 25
s = standard deviation = 3.66
Thus, t = (X - uo) * sqrt(n) / s = -2.049180328 [ANSWER]
************************
c)
As we can see, this is a left tailed test.
df = n - 1 = 24
Thus, the p value is
p = 0.025764069 [ANSWER]
************************
d)
OPTION B. Reject H0. There is sufficient evidence to support the claim that the mean tar content of filtered 100 mm cigarettes is less than 21.1 mg. [ANSWER]
**************************
e)
OPTION A: A. The results suggest that the filters are effective.
Comparing t and tcrit (or, p and significance level), we REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.